2023 3 te 3 Yarışma Başvurusu ve Detayları

3’te 3 Tarih Yarışma Başvurusu

3 te 3 TARİH yarışma başvuruları

Tarih bilgisi her koşulda ve her çağda önemini korumaktadır. Bir milletin tarihini bilmesi kendisini bilmesi ile eş değerdir. Bugünümüzü ve dünümüzü hatırlamak, öğrenmek, tarih bilgimizi zenginleştirmek kendi kültürümüzü ve değerlerimizi korumamızı sağlar. Türk milleti olarak bu değerlere sahip çıkmak konusunda çok hassas duygulara sahibiz. Bu nedenle tarih bilgi haznemizi genişletmek ve ilerletmek için birtakım yolları kullanırız. Bunlardan biri de eğlence yoluyla tiyatral olarak bilgi ölçümlerinin yapılmasıyla olabiliyor. Yani 3’te 3 tarih yarışmasıyla hem bilgi dağarcığımızı zenginleştirirken hem de tiyatral gösterimlere şahit oluyoruz. Sadece yarışanlar için değil seyirciler için de oldukça izlenen bir tarih yarışma programı haline gelmiş oluyor.

Günümüzde yarışma programlarında özellikle bilgi yarışması kategorilerinde ciddi artışlar gerçekleşmiştir. Buna yönelik taleplerin fazla olması yayıncıları yarışma programları yapma konusunda teşvik etmektedir. Bu teşviklerle birlikte çeşitli bilgi yarışmaları ortaya çıkmaktadır.

3’te 3 Tarih Yarışması Formatı

3’te 3 tarih yarışması televizyon ekranlarımıza TRT1 ile geliyor. Tarih yarışmasının sunuculuğunu Pelin Çift ve Prof. Dr. Tufan Gündüz yapıyor. TV ekranlarına her Perşembe saat 20.00’da gelerek izleyicilerle buluşuyor. Yarışmanın başlangıcında, yarışmacı davet edilir ve ona ilk etapta 3 adet soru yöneltilir. 3 soruya da doğru yanıtı veren yarışmacı diğer etaba geçmeye hak kazanmış oluyor. Kaldığı diğer turda da 3 soruyu doğru yanıtlarsa, yarı final yarışmacısı olmaya hak kazanmış oluyor. Yarı finale kalan yarışmacılar bu turda 3 soruyu daha bildiği takdirde finale kalmaya hak kazanmış oluyor. Ancak bu sefer finalde 10 soru ile karşılaşıyorlar. Eğer bu 10 soruya doğru cevap verilirse yarışmacı büyük ödülü almaya hak kazanmış oluyor. Ödül ise tam olarak 1 milyon Türk lirası.

Tarih bilgisine güvenen yarışmacılar veya tarihe ilgisi olan yarışmacılar varsa yarışmaya katılarak kendilerini test edebilir ve büyük ödüle doğru ad

ım adım ilerleyebilir. Üstelik yarışma anı sohbet halinde geçerek samimi bir ortam oluyor. Bu nedenle yarışmacılar daha rahat bir yarışma ortamında yarışma imkânı kazanmış oluyor. Yarışma esnasında karşılaştıkları soruların aralarında tiyatro şeklinde sorular da sorulmaktadır. Bir sahneyi canlandıran tiyatrocular, canlandırdıkları karakterlerin kim olduğunu sorarak farklı bir soru tarzı formatı geliştirmişler. Bu hem izleyici kitlesini kendilerine çekmesini sağlıyor hem de eğlenceli saatleri izleyicilere sunuyor.

İzleyiciler ve yarışmacılar hem bilgileniyor hem de eğleniyor. 3’te 3 tarih yarışmasına katılmak istiyorsanız yarışma başvurusu hakkında detaylı bilgileri aktaralım.

3’te 3 Tarih Yarışması Başvurusu Nasıl Yapılır

Yarışmaya başvuru için 3’te 3 Tarih yarışması sitesine girerek başvuru formunuzu doldurmanız isteniyor. Bu başvuru formunda yer alan bilgiler ise adınızın ve soyadınızın istendiği genel bilgiler, eğitim bilgileri ve kişisel bilgilerden oluşuyor. Bu bilgileri 3’te 3 tarih sitesinin sayfasından doldurabilir ve hızlıca başvuru formunuzu doldurabilirsiniz.

TRT 1 3 te 3 yarışması

Bizi Sosyal Medya'da Takip Edin !

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.